Energimyndighetens meddelande: Avgiftsbelagda beslut och kommande ETS2-infotillfällen
Ändringen som gäller avgiftsbelagda prestationer har trätt i kraft och kalenderinbjudningarna till kommande webbinarier finns tillgängliga.
Avgiftsbelagda prestationer inom handeln med utsläppsrätter för bränsle
Arbets-och näringsministeriets förordning om Energimyndighetens avgiftsbelagda prestationer har ändrats för att även omfatta avgiftsbelagda prestationer inom handeln med utsläppsrätter för bränsle. Exempel på avgiftsbelagda prestationer är beslut som gäller utsläppstillstånd och plan för övervakning av utsläpp. Förändringen trädde i kraft den 1 oktober 2025.
Länken till den ändrade förordningen 885/2025: https://www.finlex.fi/sv/lagstiftning/forfattningssamling/2025/885
Informationstillfällen om handeln med utsläppsrätter för bränsle
Energimyndigheten anordnar två webbinarier (på finska) med samma innehåll den 27 november och den 4 december 2025. Tillfällena omfattar bland annat:
principer för det nya systemet för utsläppshandeln
status för det nationella genomförandet
skyldigheter för reglerade enheter
aktuella ärenden för år 2026
Kalenderinbjudningarna till evenemangen samt Teams-länkarna finns nedan. Du behöver inte anmäla dig för att delta i infotillfällena. Frågor som gäller innehållet i tillfällena kan skickas till Energimyndigheten i förväg på mejladressen [email protected].
Torsdag 27.11.2025 klo 13–16 webbinarium
Kokoustunnus: 370 554 750 869
Tunnuskoodi: Wg7bc2gQ
Torsdag 4.12.2025 klo 13–16 webbinarium
Kokoustunnus: 323 792 096 654 6
Tunnuskoodi: W79cp3v9
Ytterligare information om det nya systemet för handel med utsläppsrätter för bränsle samt de skyldigheter som följer med det finns på Energimyndighetens webbplats.