Uusiutuvan lämmön ja jäähdytyksen alkuperätakuista ylitarjontaa
Alkuperätakuurekistereissä transaktioiden määrät ovat edelleen kasvaneet. Sähkön alkuperätakuiden vienti- ja tuontimäärät ovat lisääntyneet. Kaasun alkuperätakuurekisterissä etenkin uusiutuvan kaasun alkuperätakuiden kysyntä on kasvanut tarjontaa enemmän, minkä vuoksi uusiutuvan kaasun alkuperätakuita tuodaan Suomeen.
Uusiutuvan energian direktiivin (RED II) mukainen kansallinen laki energian alkuperätakuista tuli voimaan 3.12.2021. Lain mukaan alkuperätakuita myönnetään uusiutuvilla energialähteillä ja ydinvoimalla sekä tehokkaalla yhteistuotannolla tuotetulle sähkölle, uusiutuvalle kaasulle, uusiutuvilla energialähteillä tuotetulle vedylle, uusiutuvilla energialähteillä tuotetulle lämmölle ja jäähdytykselle sekä hukkalämmölle ja -kylmälle.
Alkuperän varmentaminen vaaditaan energian myyjältä, joka myy tai markkinoi uusiutuvaa energiaa, hukkalämpöä ja -kylmää tai ydinvoimalla tuotettua sähköä. Myös energiantuottaja tai -käyttäjä, joka julkaisee kuluttajille markkinointitietoa käyttämänsä alkuperätakuujärjestelmään kuuluvan energian alkuperästä, on velvollinen varmentamaan väitteensä. Alkuperätakuujärjestelmän avulla kuluttajat voivat varmistua siitä, että heille esimerkiksi uusiutuvana lämpönä tai ydinsähkönä myyty energia on tuotettu väitetyllä tavalla eikä energian alkuperää myydä kahteen kertaan.
Sähkön alkuperätakuurekisterin ylläpitäjänä toimii Fingrid Oyj:n tytäryhtiö Finextra Oy ja kaasun ja vedyn alkuperätakuurekisterin ylläpitäjänä Gasgrid Finland Oy. Lämmön ja jäähdytyksen alkuperätakuurekisteriä ylläpitää Energiavirasto. Energiavirasto myös valvoo alkuperätakuulain noudattamista Suomessa. Energiavirasto on koostanut yhteenvedon kolmessa eri alkuperätakuurekisterissä tehdyistä tapahtumista rekisterien ylläpitäjien virastolle toimittamien tietojen pohjalta.
Tapahtumat energian alkuperätakuurekistereissä 1.4.2024–31.3.2025
Ydinvoimalla tuotetun sähkön alkuperätakuiden peruutusmäärät jatkaneet kasvua
Myönnettyjen uusiutuvan sähkön alkuperätakuiden määrä on ollut tasaisessa kasvussa, mutta ydinvoimalla tuotetun sähkön alkuperätakuiden määrä laski noin 5 terawattitunnilla (TWh) edellisvuoteen verrattuna. Tästä huolimatta ydinvoimalla tuotetun sähkön alkuperätakuiden peruutusmäärät jatkoivat kasvua lähes 35 TWh:iin. Uusiutuvan sähkön sekä ydinvoimasähkön alkuperätakuiden vienti- ja tuontimäärät ovat kasvaneet edellisvuosiin verrattuna. Uusiutuvan sähkön nettovienti pysyi kuitenkin lähes tasaisena noin 16 TWh:ssa ja ydinvoiman nettotuonti alle 5 TWh:ssa.
Uusiutuvan kaasun alkuperätakuita tuodaan Suomeen
Vuonna 2024 uusiutuvan kaasun alkuperätakuiden myöntömäärä kasvoi tasaisesti ollen noin 340 gigawattituntia (GWh). Peruutusmäärät ylittivät Suomessa myönnettyjen uusiutuvan kaasun alkuperätakuiden määrän. Määrä lähes kaksinkertaistui, ollen 570 GWh vuonna 2024. Peruutuksien suuri määrä näkyy tuonnin määrässä. Uusiutuvan kaasun alkuperätakuita tuotiin Suomeen lähes 450 GWh. Tuonti kasvoi noin 86 prosenttia.
Uusiutuvan lämmön ja jäähdytyksen alkuperätakuista ylitarjontaa
Uusiutuvan lämmön ja jäähdytyksen alkuperätakuiden määrä Suomen markkinoilla on jatkanut edelleen kasvuaan. Alkuperätakuujaksolla myönnettyjen alkuperätakuiden määrä kasvoi noin kolmella terawattitunnilla vuodesta 2023. Peruutettujen alkuperätakuiden määrä kuitenkin kasvoi alle terawattitunnilla, ollen hieman yli 25 TWh. Suurin osa myönnettyjen uusiutuvian lämmön ja jäähdytyksen alkuperätakuiden kasvusta näkyi mitätöinneissä, joita tehtiin 4,4 TWh verran – lähes kaksinkertaisesti edellisvuoteen nähden.
”Lämmön ja jäähdytyksen alkuperätakuita on markkinalla selvästi enemmän kuin markkinoiden peruutusten tarve on. Tilinhaltijat hakevat alkuperätakuita usein koko alkuperätakuukelpoisen lämmön tuotannon määrälle. Kaikkea määrää ei kuitenkaan tarvitse peruuttaa, joten markkinoille jää mitätöityviä alkuperätakuita”, kertoo asiantuntija Henri Vaitomaa.
Myöntäminen (MWh) | Peruutus (MWh) | Tuonti Suomeen (MWh) | Vienti Suomesta (MWh) | Mitätöinti | |
---|---|---|---|---|---|
Uusiutuva sähkö | 42 425 578 | 22 584 234 | 25 619 004 | 41 728 360 | 2 195 |
Ydinvoimasähkö | 26 128 250 | 34 962 726 | 17 608 211 | 12 966 859 | 708 |
Uusiutuva kaasu | 343 229 | 570 614 | 448 934 | 11 306 | 2 616 |
Uusiutuva lämpö ja jäähdytys | 31 230 345 | 25 342 940 | - | - | 4 402 535 |
Hukkalämpö ja -kylmä | 745 287 | 614 896 | - | - | 37 517 |
Lisätietoja
[email protected]
Asiantuntija Henri Vaitomaa, [email protected], puh. 029 5050 016